Kalocsa
Egyházi értékek
Kalocsa, a Közép-Dunamente patinás, hangulatos kisvárosa szinte egyidős a magyar államiság történetével s évszázadok óta a magyar katolicizmus egyik fellegvára. Szinte felbecsülhetetlen értékű vallásos emléknek ad otthont a város, melyeket az ide látogatók az Érseki Kincstárban, Érseki Könyvtárban és a Főszékesegyházban tekinthetnek meg.
Népművészeti Kiállítótér
A vidék méltán híres kézművességéről és népművészetéről, melyről a Népművészeti Kiállítótérnél szerezhetnek tanúbizonyságot az érdeklődők.
Kalocsai népművészet: írás, hímzés, pingálás, mint hungarikum
Az érték a Hungarikum törvény 114/2013. (IV.16.) Kormányrendelet a magyar nemzeti értékek és hungarikumok gondozásáról III. sz. mellékletének Hungarikum Bizottsághoz történő felterjesztésével és elbírálása által került a Hungarikumok Gyűjteményébe. A 89 tételt tartalmazó gyűjtemény részét képezi továbbá a Kalocsai fűszerpaprika-őrlemény is.
Világhíres a kalocsai hímzés, a csipkéhez hasonló riselin, a tojás-, a bútor- és falpingálás. Hazánkban egyedülálló módon itt pingálják az asszonyok a lakószobák falát, a házak tornácát. A kalocsai hímzés és pingálás is egyaránt szabadrajzos, sablonok nélkül készülnek a méltán híres motívumok. Számos író, előrajzoló asszony vált híressé, világszerte ismertté. Ezeknek a népi kismestereknek az örökségét is próbáljuk vendégeink számára bemutatni, megismertetni.
Bakodi Paprika Porta
A fűszerpaprika világhírűvé tette ezt a piciny alföldi várost, ismerje meg Ön is a „piros aranyat”. E rögös utat bejárt fűszernövényt mi magyarok a törököknek köszönhetjük. A hódoltság idején behozott növényről a Kalocsán és környéken élők felismerték, hogy a környék éghajlata, napsütéses nyarai és földjei kiváló alapot szolgálnak a növény termeléséhez. Így történhetett meg az, hogy Törökországban szinte már alig használják ezt a csodálatos fűszernövényt, ugyanakkor Kalocsa nevével egybeforrva világhírűvé hungarikummá vált.
A paprikás ételek sokszínűségének, egyediségének, páratlan szín- és ízvilágának köszönhetően a paraszti étkezési kultúrából eljutott az arisztokrata konyhákig. Ma már elképzelhetetlen a magyar konyha a paprikás ételek – a gulyás, pörköltek és egyebek – nélkül.
A Bakodi Paprika Porta mutatja be a világhírű „kalocsai piros arany” sikertörténetét. Helytörténeti kiállítás keretében szemlélteti a fűszerpaprika múltját, termelését, felhasználását. A kiállítások a Kalocsa és környéke hagyományos paprikatermelésének egyes munkafolyamatait, munkaeszközeit mutatja be a látogatóknak. Olyan hagyományokkal ismerkedhetünk meg, melyek ma is jellemzik a Kalocsa környéki falak paprikatermesztését.
A palánta nevelés, kiültetése, kapálása, tolóekézése, kézi szedése az évszázadok alatt kialakult módon és eszközökkel történik. A kézi feldolgozás egyes állomásai, szárítás, megtörés, „csipkedés” és darálás, hagyományokat őriznek, s egyben garanciát is jelentenek a minőségi fűszerpaprika – az igazi hungarikum előállítására.